Kjo zonë e Shqipërisë 'zhduket' nga harta

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:30 28-05-2017 Kjo zonë e Shqipërisë 'zhduket' nga harta

Në një hapësirë shumë të ngushtë jo më shumë se 120 kilometra nga Tirana, shtrihet një fshat i “humbur”! Fjala është për Grabovën, dikur një qytet që sot është fshirë nga harta.

Sipas gojëdhënave, në kohën e lulëzimit Grabova kishte rreth 2000 familje dhe një e katërta e saj e ka braktisur zonë brenda një dite në shekujt XVII-XVIII.

Në periudhën e Mesjetës ky vendbanim (qytet me 12.000 banore) ka qenë në lulëzim të plotë. Ai ishte ndërtuar nga banorë të Shqipërisë Jugore. Dëshmi të gjalla janë dhe sot prania e tri urave me gurë, njëra prej tyre e periudhës antike si dhe Kisha e Shën Nikollas, dëshmi që i sjell Marin Mema në dokumentarin e tij.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020578145980835
array(1) { ["section"]=> string(45) "kjo-zone-e-shqiperise-zhduket-nga-harta-80229" }