Klasifikimi i UEFA-s për klubet më të mira në Europë, spanjollet dominojnë bindshëm

Publikuar tek: sport, më 16:14 07-11-2017 Klasifikimi i UEFA-s për klubet më të mira në Europë, spanjollet dominojnë bindshëm

Federata Europiane e Futbollit (UEFA) ka publikuar klasifikimin e përvitshëm të skuadrave më të mira të kontinentit.

Sipas këtij klasifikimi të UEFA-s, skuadra më e mirë në Europë është Real Madrid që është kampion në fuqi dy herë radhazi i Champions League.

Më pas në këtë renditje “blaugranat” ndiqen nga dy skuadra të tjera spanjolle, Atletico Madrid dhe Barcelona. Klasifikimi vijon me Bayern Mynih, Juventus, Sevilja dhe PSG.

Shumë poshtë në këtë renditje janë skuadrat angleze, ku më mirë nga ato shfaqet Manchester City në vendin e shtatë dhe Arsenal në të 10-in. Ndërsa tabelën e kompleton Borusia Dortmund në vendin e 9-të.

Real Madrid 158.085 pikë

Atletico Madrid 138.085.

Barcelona 137.085.

Bayern Munich 129.228.

Juventus 125.483.

Sevilja 120.085.

Paris Saint-Germain 112.216.

Manchester City 103.835.

Borussia Dortmund 98.228.

Arsenal 92.835

UEFA për të bërë këtë renditje merr parasysh rezultatet në kampionatet kombëtare dhe ato në kompeticionet europiane. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.11577701568604
array(1) { ["section"]=> string(88) "klasifikimi-i-uefa-s-per-klubet-me-te-mira-ne-europe-spanjollet-dominojne-bindshem-98695" }