Klithëse, shikoni si shqiptarët i vrasin shqiponjat: Faktet tronditëse nga jugu i vendit

Publikuar tek: aktualitet, më 13:15 16-03-2017 Klithëse, shikoni si shqiptarët i vrasin shqiponjat: Faktet tronditëse nga jugu i vendit

E trishtueshme të shikosh si vritet një shpend që është edhe simboli ynë kombëtar në vendin që si për ironi quhet “vendi i shqiponjave”.

Hulumtuesi Auron Tare, denoncon rastin e ndodhur në jug të vendit dhe me tone revolte bën me dije se 6 shqiponja janë helmuar nga barinjtë këtë dimër. E ndërsa kudo në botë këta shpendë të rrallë mbrohen, në Shqipëri vriten.

“Kjo Shqiponjë fatkeqe ka rënë në leqet e ngritura nga barinjtë e zonës në Jug të Shqiperise. Po sipas tyre 6 të tilla shqiponja janë helmuar nga barinjtë këtëdimer. Nuk mund ta përshkruaj revoltën që më vjen për një vend që nuk ruan dot këto shpende krenare por edhe simbolin e flamurit të vet. Sa ironike dhe butaforike me duken ato thirjet nëpër stadiume O sa mirë me qenë shqiptar. Shqiptar që nuk ruan dot shqiponjat e veta”, shkruan me të drejtë Tare.

 

au1.jpg

au3.jpg

au4.jpg

au5.jpg

au6.jpg

au7.jpg

 

au8.jpg

au9.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Aksident në Fushë-Krujë, transportonte skrap me treçikël, por përplaset me një makinë, plagoset romi
Triumfon Durrësi arkeologjik, bllokohet ‘Veliera’ e Vangjush Dakos »
Article Logic
Execution time: 0.011044979095459
array(1) { ["section"]=> string(92) "klithese-shikoni-si-shqiptaret-i-vrasin-shqiponjat-faktet-tronditese-nga-jugu-i-vendit-72105" }