KLP hap sot garën për prokurorët e SPAK-ut

Publikuar tek: aktualitet, më 11:29 07-01-2019 KLP hap sot garën për prokurorët e SPAK-ut

Këshilli i Lartë i Prokurorisë pritet të hapë garën për prokurorët që do të jenë pjesë e prokurorisë së posaçme me një mandat 9 vjeçar.

Mbledhja do te zhvillohet sot ne ambientet e ish-Këshillit të Lartë të Drejtësisë.

Mësohet se një nga pikat kryesore të rendit të ditës është hapja e garës për kandidatët për prokuror në prokurorinë e posaçme, të cilët emërohen nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë.

Në ligj janë parashikuar edhe kriteret që duhet të ketë një prokuror i SPAK-ut, i cili nuk caktohet në detyrë pa përmbushur parakushtet e sigurisë dhe kushtet e aftësive profesionale. 

Vendimi i Këshillit të Lartë të Prokurorisë është i formës së prerë. Prokurorët emërohen në detyrë nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë kanë një mandat nëntë vjeçar. 

Mandati pezullohet apo ndërpritet vetëm nëse Inspektori i Lartë i Drejtësisë kërkon procedim disiplinor kundër prokurorit.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'Vlera historike e kulturore', Rama publikon VIDEON dhe uron javë të mbarë
Sa shtrenjt kushton argëtimi në Shqipëri, ja dy qytetet më 'qejflije' »
Article Logic
Execution time: 0.01179313659668
array(1) { ["section"]=> string(49) "klp-hap-sot-garen-per-prokuroret-e-spak-ut-147776" }