Kodi i Ri i Punës, masa shtrënguese për bizneset

Publikuar tek: ekonomi, më 11:24 06-07-2016 Kodi i Ri i Punës, masa shtrënguese për bizneset

Biznesi duhet të zbatojë disa rregulla sapo Kodi i Punës të hyjë në fuqi.  Praktikat e punës janë ndër elementët më të rëndësishëm që duhet të marrë në konsideratë biznesi.  Sapo të hyjë në fuqi ligji “Për Zejtarinë” , biznesi duhet të plotësojë disa procedura në mënytë që të mos gjendet përballë probleme gjatë kontrolleve që mund të kryhen nga Inspektoriati Shtetëror i Punës.

Sipas Inspektoratit të Punës, bizneset nuk janë të informuar  mbi dokumentet që subbjektet duhet kenë në raste kontrolli, kur në mjedisin e punës ka edhe praktikanë.

Këto subjekte duhet të paraqesin marrëveshjen ndërmjet biznesit dhe institucionit arsimor, ku të përfshihet, lista e notave, k kohëzgjatja e praktikës, oraret, sektorët dhe vendet e punës, personelin mbikqyrës, etj. Gjithashtu karta e identitetit është një mjet I domosdoshëm identifikuespër praktikantin.

Punëshënësi duhet të derdh kontributet për punëdhënësin vetëm në raste aksidenti në punë apo sëmundjeje profesionale, që është një vlerë prej 6.6 lekësh në muaj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099639892578125
array(1) { ["section"]=> string(53) "kodi-i-ri-i-punes-masa-shtrenguese-per-bizneset-45686" }