“Koha jonë”, gazeta e parë e pavarur sot mbush 26 vjet

Publikuar tek: aktualitet, më 11:31 11-05-2017 “Koha jonë”, gazeta e parë e pavarur sot mbush 26 vjet

Gazeta “Koha jonë”, e njohur si media e parë e pavarur sot mbush 26 vjet në duart e lexuesëve shqiptarë.

Kopja e saj e parë doli në treg në një kohë të ndjeshme të vendit, në maj të vitit 1991, e cila pas shumë ulje e ngritjesh vazhdon të jetë e preferuara e shqiptarëve. Lajmi është bërë publik edhe nga botuesi i gazetës, Nikoll Lesi në facebook, përmes kësaj fotoje.

Po ashtu, Lesi shkruan në mënyrë të përmbledhur rëndësinë e gazetës që nga dita e parë kur doli nga shtypshkronja, ndërsa nuk heziton të shprehë edhe mirënjohjen për të gjithë gazetarët që kanë shkruar përgjatë këtyre 26 viteve.

“11 maj 1991-11 maj 2017, plot 26 vjet mbush gazeta “Koha Jone”, e para media e lirë shqiptare, e cila vrau frikën ndaj pushtetit, e cila me një pasion idealist dhe kurajoz bëri që një brez i tërë gazetarësh e analistësh të themelonin të parën media vertet të pavarur e nga ku dolën drejtuesit e shumicës se medias së sotme në Shqipëri.

Gazeta lindi në Lezhë si një krijesë e vogël, por që u burrërua në Tiranë falë një stafi brilant e kurajoz gazetarësh dhe bashkëpunëtorësh, të cilë dhanë gjithçka nga vetja për ta bërë median e parë të lirë shqiptare.  Janë shkruar e thënë mijëra fjalë për këtë gazetë të parë, të lirë dhe kurajoze ndër vite. Ndaj edhe sot nuk kemi ç’të themi me tepër, por Gëzuar festën e “Koha Jone”, të gjithëve!”, shkruan Nikoll Lesi. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përgatituni! I nxehti ‘pushton’ Shqipërinë të premten, temperaturat arrijnë 30 gradë Celcius
Lu, Vlahutin dhe Borchardt i shkojnë në zyrë Fatmir Xhafajt, diskutime për protestën e PD-së »
Article Logic
Execution time: 0.013468027114868
array(1) { ["section"]=> string(57) "koha-jone-gazeta-e-pare-e-pavarur-sot-mbush-26-vjet-78250" }