Koleksionisti shqiptar, gjen me dhjetra sende kur gërmonte tokën. Shikoni fotot me objektet e rralla

Publikuar tek: kulture-art, më 16:35 26-12-2015 Koleksionisti shqiptar, gjen me dhjetra sende kur gërmonte tokën. Shikoni fotot me objektet e rralla

Një koleksionist shqiptar bën punën më të bukur në botë, në përmbushje të pasionit të tij. Rexart Salla ka gjetur me dhjetra objekte antike duke gërmuar tokën në fshatin Shalës, një pjesë e të cilave datojnë para viteve 1900 dhe deri në Luftën e Dytë Botërore.

Në banesën e tij, që e shfrytëzon edhe për të koleksionuar këto sende, ato që bien në sy janë monedhat, qypat, shishet alkolike në forma të veçanta etj.

Një miniekspozitë, në ambjente shtëpiake, ku ka edhe lekë në kartmonedha.

‘’Një pjesë i kam zbuluar kur kam punuar tokat në fshatin Shalës’’, rrëfen Salla. Ai tregon se e ka nisur këtë punë që para 10 vitesh, duke ia dalë mbanë të mbledhë sende pa fund, një punë që duket sapo sheh këto foto, në të cilat dhjetëra objekte qëndrojnë për të rrëfyer historinë.

{gallery}koleksionisti{/gallery}

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026313066482544
array(1) { ["section"]=> string(104) "koleksionisti-shqiptar-gjen-me-dhjetra-sende-kur-germonte-token-shikoni-fotot-me-objektet-e-rralla-28613" }