Kombëtarja kroate çudit botën me këtë vendim, letra e trajnerit Daliç bën xhiron e rrjetit

Publikuar tek: sport, më 14:11 18-07-2018 Kombëtarja kroate çudit botën me këtë vendim, letra e trajnerit Daliç bën xhiron e rrjetit Dalic dhe Modric

Lojtarët dhe stafi i Kombëtares së Kroacisë kado të dhurojnë premiot e fituara në Botëror.

Bëhet fjalë për rreth 23 milionë euro. Ata kanë vendosur t’ua dhurojnë këto para atyre fëmijëve që kurrë në jetën e tyre s’kanë parë det me sy për shkak të gjendjes së rëndë ekonomike.

Por ky vendim është shoqëruar edhe me një letër të hapur nga trajneri kroat Zlatko Dalic, dhe e nënshkruar nga vetë lojtarët e Kroacisë. Në letër, trajneri “shfryn” mbi politikanët që sipas tij janë shkaktarët e faktit që kroatët janë ndër më të varfërit në Europë.

LETRA E PLOTË E DALIC:

 “I shkruaj këto rreshta për shkak të situatës së vështirë në Kroaci. Kroacia është vendi më i varfër në Bashkimin Evropian (nga 28 vende, është i treti me GDP më të ulët për frymë, me 11,700 euro, vetëm pas Bullgarisë dhe Rumanisë), sunduar nga anëtarët e asaj që ka qenë konsideruar si një organizatë kriminale.

Kroacia është një vend nga i cili miliona njerëz kanë ikur në 20 vitet e fundit. Sot në Kroaci, pensionistët tanë nuk janë në gjendje për të përmbushur nevojat e tyre themelore, të rinjtë nuk mund të përballojë shkollimin, shëndetësia po falimenton dhe gjyqësori mbron biznesin e madh dhe të korruptuar.

I kërkoj të gjithë politikanët dhe përfaqësuesit e autoriteteve që kanë çuar njerëzit në ferr të mjerimit, dëshpërimit dhe varfëria që të qëndrojnë larg nga përfaqësuesja e Kroacisë.

Ju nuk jeni të mirëpritur në veshjet tona, nuk duam të marrim fotografi ose të merremi me ju. Ju jeni ata që e bënë Kroacinë me njerëzit më të varfër në Europë.

Kemi fëmijë që nuk e kanë parë kurrë detin dhe Kroacia ka më shumë se një mijë kilometra vijë bregdetare (mbi 1,880km). Kemi fëmijë që shkojnë të uritur në shtrat, sepse prindërit e tyre, të papunë, nuk kanë çka t’u japin për të ngrënë.

Njerëzit që e kanë bërë këtë në vendin tonë nuk janë të mirëpritur. Ju lutemi respektoni vendimin tonë, mos mbani fanella të futbollistëve tanë, mos përdorni suksesin tonë për promovimin tuaj. Pra, ju minoni vlerën e punës tonë.

I gjithë ekipi raporton se ata do të dhurojnë çmimet e Kupës Botërore të Rusisë në një fondacion për fëmijët kroatë. Ky fondacion do të financojë pushimet verore për ata fëmijë që nuk kanë parë kurrë detin.

Anëtarët e ekipit kroat futbollit janë me popullin e Kroacisë dhe do të bëjë atë që ata mund të ndihmojnë, përtej fitoreve. Të gjithë fëmijët kroatë do të kenë mundësinë të kalojnë të paktën shtatë ditë në bregdetin kroat. Kjo është më së paku që mund të bëjmë për më të prekshmit”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075728893280029
array(1) { ["section"]=> string(96) "kombetarja-kroate-cudit-boten-me-kete-vendim-letra-e-trajnerit-dalic-ben-xhiron-e-rrjetit-128313" }