Kombëtarja shqiptare stërvitet me teknologjinë e fundit, ja çfarë funksioni ka jeleku që mbajnë veshur lojtarët

Publikuar tek: sport, më 17:28 25-05-2016 Kombëtarja shqiptare stërvitet me teknologjinë e fundit, ja çfarë funksioni ka jeleku që mbajnë veshur lojtarët

Lojtarët e Kombëtares Shqiptare gjatë stërvitjes që po zhvillojnë në Austri, janë fotografuar teksa mbajnë veshur një ‘jelek’ të llojit GPSports.

Ky jelek ka për qëllim të ndihmojë trajnerin dhe stafin teknik të verfikojnë gjendjen fizike të çdo lojtari dhe angazhimin e tij në stërvitje. Ai peshon 70 gramë dhe vendoset në kraharor dhe te shpatullat.

Jeleku është në gjendje të masë pulsin e zemrës, intensitetin e vrapimit, distancën e përshkruar, volumin e vrapimit, shpejtësinë, ndryshimin e drejtimit, madje edhe prekjet e topit.

Një teknologji e lartë që përdoret nga skuadrat të më njohura të botës, tashmë i vjen në ndihmë edhe Kombëtares shqiptare për një përgatitje sa më profesionale përpara Kampionatit Europian.

Kombëtarja e Spanjës, ajo e Zvicrës, Real Madrid, PSG, Atletiko Madrid, Chelsea apo Valencia janë vetëm disa nga ekipet e futbollit që përdorin këtë teknologji. 

uefa_1464169521-548625.jpg

216868_zlatan-ibrahimovic-menggunakan-teknologi-gpsports_663_382.jpg

*Zlatan Ibrahimovic - PSG

65woO.jpg

*Valon Behrami - Zvicër

5msFM.jpg

*Atletiko Madrid

 

*Përgatitja te Real Madrid

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029538154602051
array(1) { ["section"]=> string(116) "kombetarja-shqiptare-stervitet-me-teknologjine-e-fundit-ja-cfare-funksioni-ka-jeleku-qe-mbajne-veshur-lojtaret-41479" }