Komiteti i Helsinkit: 35 organizata nga e gjithë bota thirrje qeverisë të tërheqë paketën “anti-shpifje” (LISTA E PLOTË)

Publikuar tek: aktualitet, më 17:34 15-12-2019 Komiteti i Helsinkit: 35 organizata nga e gjithë bota thirrje qeverisë të tërheqë paketën “anti-shpifje” (LISTA E PLOTË) Foto ilustruese

35 organizata nga vende të ndryshme të botës, 34 prej të cilave janë pjesë e “Solidarity Platform” i bashkohen deklaratës së organizatave shqiptare të medias dhe Komitetit Shqiptar të Helsinkit, duke i bërë thirrje Qeverisë Shqiptare të tërheqë paketën ligjore anti-shpifje që i është propozuar Kuvendit dhe në rast mostërheqje, i bëjnë thirrje Kuvendit ta rrëzojë atë menjëherë.

Pjesë e organizatave nënshkruese janë 10 Komitete Helsinki me reputacion të lartë dhe veprimtari të spikatur për mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të njeriut, në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar dhe që e kane qendrën e veprimtarisë së tyre në Holandë, Norvegji, Serbi, Maqedoni, Bullgari, Armeni, Poloni, Greqi, etj.

Përveç mbështetjes fuqimisht të argumenteve të paraqitura më herët nga organizatat shqiptare të medias dhe Komiteti Shqiptar i Helsinkit, Rrjeti Solidarity Platform vendos theksin tek fakti që kjo paketë ligjore nuk përputhjet me angazhimet që Shqipëria ka ndërmarrë në kuadër të kryesimit të OSBE-së dhe në mënyrë të veçantë me nevojën për siguri dhe stabilitet, prosperitet të shtetasve të vendeve tona.

35 organizatat vendosin theksin se, në kryesimin e OSBE-së Shqipëria duhet të jetë një model për vendet e tjera që zbatojnë angazhimet në kuadër të OSBE-së, sa i takon respektimit të medias së lirë.

Deklarata e plotë:

dfgerh4h4jdfgdefg.jpg

dfgehe4h4h.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023213148117065
array(1) { ["section"]=> string(122) "komiteti-i-helsinkit-35-organizata-nga-e-gjithe-bota-thirrje-qeverise-te-terheqe-paketen-anti-shpifje-lista-e-plote-189479" }