Kompania arabe merr "OK" për ndërtimin e Kullës në Tiranë, çfarë i fali sot Kuvendi në këmbim të 250 milion dollarëve

Publikuar tek: aktualitet, më 17:16 13-04-2017 Kompania arabe merr

Me 78 vota pro dhe një abstenim Kuvendi i tha “Po” projektit të firmës arabe për ndërtimin e një kulle ikonike në Tiranë.

Firmës arabe “Al Habtoor Investment” në këmbim të këtij investimi do t’i falen 25 mijë metra katrorë te Bulevardi i ri në Tiranë si dhe do i falen për 15 vite rresht taksat.

Kuvendi i ka hapur kështu rrugë negociatave për firmosjen e marrëveshjes me kompaninë që do investojë 250 milion dollarë dhe premton të përfundojë ndërtimin brenda tre vitesh.

“Al Habtoor Investment” është pjesë “Al Habtoor Group”, i themeluar nga sheiku Khalaf Ahmad Al Habtoor. Aktualsiht ajo ka disa investime të rëndësishme në Dubai dhe zotëron 7 prona luksi kryesisht në Vjenë, Budapest, Londër, Beirut dhe në Springfilld të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zjarr pranë pallatit të Sali Berishës, policia me urgjencë në vendngjarje
PS sfidon Bashën, mbush sheshin "Skënderbej" me mijëra të rinj, por ja çfarë po ndodh në Çadër (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.010965824127197
array(1) { ["section"]=> string(120) "kompania-arabe-merr-ok-per-ndertimin-e-kulles-ne-tirane-cfare-i-fali-sot-kuvendi-ne-kembim-te-250-milion-dollareve-75081" }