Konferenca e Donatorëve, Gjermania dhuron 11 milionë euro për Shqipërinë, Suedia 5.6 milionë euro

Publikuar tek: aktualitet, më 16:53 17-02-2020 Konferenca e Donatorëve, Gjermania dhuron 11 milionë euro për Shqipërinë, Suedia 5.6 milionë euro

Është zbuluar shuma që do të ofrojë Gjermania dhe Suedia në Konferencën e Donatorëve sot në Bruksel, për të ndihmuar Shqipërinë pas tërmetit të 26 nëntorit 2019.

Përmes statuve në profilet zyrtare respektive në 'Facebook', ambasada gjermane ka deklaruar se do të ofrojë 11 milionë euro për projektin e Rindërtimit në Shqipëri, ndërsa ambasada suedeze deklaron se do të japë 5.6 milionë euro.

amb_gjermane.jpg

5.6.jpg

Ndërkohë, deri më tani këto janë shifrat zyrtare, në ndihmë të Shqipërisë pas tërmetit:

100 milionë euro nga buxheti i BE-së

15 milionë euro KE

11 milionë euro Gjermania

5.6 milionë Suedia

3 milionë euro Holanda

1 milion paund Britania

1 milion euro Kroacia

Vijon...

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098729133605957
array(1) { ["section"]=> string(102) "konferenca-e-donatoreve-gjermania-dhuron-11-milione-euro-per-shqiperine-suedia-5-6-milione-euro-195517" }