Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërsië: Politika përgjegjëse për emigrimin. Rryshfeti, mëkat që lyp llogari para zotit

Publikuar tek: aktualitet, më 11:36 16-11-2015 Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërsië: Politika përgjegjëse për emigrimin. Rryshfeti, mëkat që lyp llogari para zotit

Reforma në drejtësi, papunësia e të rinjve dhe emigrimi I shqiptarëve qenë cështjet kryesore të diskutuara nga Asambleja e Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë që u mblodh më datat 10,11 nëntor.

Sipas Ipeshkvisë, një numër I madh shqiptarësh po ikin për shkak të kushteve të këqija ekonomike, ndërkohë që papunësia tek të rinjtë sa vjen e rritet.  Përgjegjëse për këtë ikje, KISH bën  faktorin shtetëror dhe politikën.

Në Konferencën Ipeshkvnore të Shqipërisë nuk u la pa përmendur edhe reforma në drejtësi, si një nga cështjet që prek besimtaret katolikë dhe shoqërinë shqiptare. Kjo për shkak se besimi në zot nuk përputhet me korrupsionin e rryshfetin.

“ Besimi në zot nuk përputhet me korrupsionin e rryshfetin të cilat janë mekate qe lyp llogari para zotit e kishes . Ne u bëjmë thirrje  jurustëve katolikë të jenë shëmbull në drejtësi”, u tha gjatë Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Email-i kërcënues për Tahirin, Njësia anti-terror shoqëron dy të dyshuar, ja emrat
Policia zbulon se autori i vrasjes në Linzë, ka bërë edhe një plagosje në rrugën “Hoxha Tasim” »
Article Logic
Execution time: 0.013715028762817
array(1) { ["section"]=> string(118) "konferenca-ipeshkvnore-e-shqipersie-politika-pergjegjese-per-emigrimin-rryshfeti-mekat-qe-lyp-llogari-para-zotit-25530" }