Konferenca më e gjatë në media, presidenti ukrainas thyen rekordin botëror: Ja sa orë foli para gazetarëve

Publikuar tek: bota, më 07:13 11-10-2019 Konferenca më e gjatë në media, presidenti ukrainas thyen rekordin botëror: Ja sa orë foli para gazetarëve Volodymyr Zelensky

Volodymyr Zelensky, ish-aktori i humorit, i zgjedhur në muajin prill president i Ukrainës, shënoi dje një rekord duke mbajtur një konferencë shtypi që zgjati më shumë se nëntë orë.

Kjo është konferenca më e gjata në histori, sipas Agjencisë Kombëtare ukrainase të rekordeve.

Rreth tetë orë pas fillimit të konferencës së shtypit, që u mbajt në një sallë konferncash në qendër të Kievit, një përfaqësues i agjencisë u ngrit për të njoftuar rekordin.

Presidenti, Zelensky reagoi duke manifestuar befasinë e tij dhe duke konfirmuar se ishte një person modest dhe se i urrente festimet. Rekordi i mëparshëm mbahej nga presidenti bjellorus, Alexandre Lukashenko, me një konferencë shtypi që zgjati më shumë se shtatë orë.

Presidenti ukrainas diskutoi për disa çështje të rëndësishme si konflikti në lindje të Ukrainës, marrëdhëniet me Rusinë apo bisedën e tij telefonike me presidentin amerikan, Donald Trump, zbulimi i të cilit ka bërë që ky i fundit të jetë nën kërcënimin e shkarkimit të ndërmarrë nga demokratët.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01166296005249
array(1) { ["section"]=> string(111) "konferenca-me-e-gjate-ne-media-presidenti-ukrainas-thyen-rekordin-boteror-ja-sa-ore-foli-para-gazetareve-181596" }