Konferencë BLIC nga Policia, finalizohet operacioni PIKASO, arrestohen 8 kriminelët (EMRAT- HETIMI për pastrimin e parave)

Publikuar tek: aktualitet, më 11:31 30-03-2018 Konferencë BLIC nga Policia, finalizohet operacioni PIKASO, arrestohen 8 kriminelët (EMRAT- HETIMI për pastrimin e parave) Nga konferenca per shtyp e Policise

Finalizohet operacioni i përbashkët mes Policisë së Shtetit e autoriteteve belege, arrestohen 8 persona, 3 në Shqipëri e 5 në Belgjikë.

“Pikaso” siç kodohet operacioni, ka çuar në pranga 8 persona të cilët ushtronin aktivitet të rrezikshëm kriminal. Ata janë autorë të rrëth 30-40 në Belgjikë e mbi ta rëndon vepra penale e pastrimit të parave. 8 janë shqiptarët e arrestuar, 3 prej të cilëve janë arrestuar në vendin tonë e të tjerët në Bruksel-Belgjikë. Janë sekuestruar një sasi sendesh me vlerë nën cilësinë provës, bizhuteri, telefona, orë të shtrenjta e sende me vlerë.

EMRAT- DETAJE NGA OPERACIONI:

Operacioni “PIKASO“, 8 të arrestuar në Shqipëri e Belgjikë, anëtarë të një grupi kriminal në fushën e vjedhjeve Task Forca "Anti Skifter" pranë Policisë së Shtetit e krijuar për të luftuar grupet kriminale që kryejnë vjedhje të pronës në vendet e Bashkimit Europian, ditët e fundit në bashkëpunim me organet ligjzbatuese të Belgjikës, Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë dhe Komisariatin e Policisë Krujë ka organizuar dhe finalizuar operacionin policor " PIKASO". Si rezultat u arrestuan 8 shtetas shqiptarë, 3 prej tyre në Shqipëri dhe 5 në Belgjikë.

Gjatë operacionit janë sekuestruar një sasi e konsiderueshme sendesh në cilësinë e provave materiale si: bizhuteri, orë të shtrenjta, aparate telefonash celularë, aparatura elektronike. Në zbatim të Letër-porosisë dërguar nga autoritetet ligjzbatuese belge në datat 28 dhe 29 mars 2018, në Shqipëri u ndaluan shtetasit:

Imir Vila, 37 vjeç, lindur në Zboq, Korçë dhe banues në Tiranë.

Alerjo Dushku, 31 vjeç, lindur në Adriatik, Kurbin dhe banues në Tiranë,

Albert Arraj, 22 vjeç, lindur dhe banues në fshatin Dukagjin i Ri, Krujë.

Të ndaluarit dyshohen për kryerjen e veprave penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale”, “Vjedhja” e kryer në kuadrin e “Grupit të strukturuar kriminal”. Gjatë kontrolleve të banesave të tyre janë gjetur dhe sekuestruar sende që dyshohet se janë vjedhur në Belgjikë. Në të njëjtën kohë me operacionin e zhvilluar nga Policia shqiptare, operacioni i përbashkët ka vijuar në Belgjikë ku autoritetet arrestuan në Bruksel shtetasit shqiptarë:

Arbër Llulla (alias: Rubens Ahmetaj, Rubens Bulku), 32 vjeç, nga Tirana;

Deiv Bulku, 25 vjeç, nga Tirana; • Ardit Skeja, 24 vjeç, lindur në Kurbin, banues në Mëzez, Tiranë;

Agron Hyseni (alias Astrit Hyseni), 47 vjeç, nga Laçi;

Flori Saliu (alias Shikim Matranxhi), 26 vjeç, nga Vora, Tiranë.

Policia bën me dije se, vazhdon puna për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të dyshuar. Nga hetimet e kryera rezulton se këta shtetas, veprimtarinë kriminale e kanë kryer si grup i strukturuar kriminal. Veprimtaria e tyre ishte e shtrirë kryesisht në Bruksel dhe në disa qytete të tjera belge. Ata kanë kryer një numër të madh vjedhjesh me dhunë të banesave dhe objekteve të tjera. Sendet e vjedhura, një pjesë i kanë shitur, ndërsa pjesën tjetër dhe shumat e parave të përfituara nga shitja e i kanë transferuar në Shqipëri. Policia e Shtetit është e vendosur të godasë me Forcën e Ligjit grupet kriminale që operojnë brenda dhe jashtë vendit, me fokus krimin e organizuar, përmes partneritetit dhe bashkëpunimit në rritje me agjencitë e huaja ligjzbatuese.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dëbimi i diplomatëve rusë, PARALAJMËRIMI: Shumë shpejt SHBA do të jetë ushtarakisht në Shqipëri (Ç’po ndodh-E PLOTË)
Asgjë s’ka mbaruar, Instituti i Gjeoshkencave jep alarmin për datat 1 dhe 2 prill (Si do jetë moti) »
Article Logic
Execution time: 0.011304140090942
array(1) { ["section"]=> string(124) "konference-blic-nga-policia-finalizohet-operacioni-pikaso-arrestohen-8-kriminelet-emrat-hetimi-per-pastrimin-e-parave-115060" }