Konfirmoi vdekjen e Abu Bakr al-Baghdadit dhe liderin e ri, ISIS kërcënon SHBA-në për hakmarrje

Publikuar tek: bota, më 14:44 01-11-2019 Konfirmoi vdekjen e Abu Bakr al-Baghdadit dhe liderin e ri, ISIS kërcënon SHBA-në për hakmarrje Abu Bakr al-Baghdadi

I ashtuquajturi Shteti Islamik (IS), konfirmoi dje se udhëheqësi i vendit Abu Bakr al-Baghdadi, u vra gjatë një sulmi në fundjavë nga forcat speciale amerikane në veri-perëndim të Sirisë, dhe premtuan hakmarrje kundër SHBA-së.

Ky grup konfirmoi vdekjen e liderit të tyre me anë te një audioje të postuar online dhe tha se pasardhësi i tij, i cili është identifikuar si Abu Ibrahim al-Hashemi al-Quarishi, është emëruar. Aymenn al-Tamimi, një studiues në Universitetin Sëansea duke u përqëndruar në Shtetin Islamik, tha për ‘Reuters’ se udhëheqësi i ri nuk është shumë i njohur.

Ndërkohë, një zëdhënës i grupit terrorist ka kërcënuar SHBA-në për hakmarrje në lidhje me vrasjen e liderit të tij. Analisti tha për ‘Reuters’, se vdekja e Baghdadit, mund të bëjë që Shteti Islamit të copëtohet, duke lënë këdo të marrë detyrën e udhëheqësit të ri në bashkimin e grupit si një forcë luftuese. 

Mbetet për tu parë nëse hymbja e liderit të tyre do të ndikojë tek aftësitë e grupit. Por edhe nëse do të përballen me vështirësi në tranzicion, ideologjia themelore dhe urrejtja sektare që ajo promovon mbetet tërheqëse për shumë njerëz, thanë ata.

ISIS konfirmoi gjithashtu vdekjen e zëdhënësit të tyre, Abu al-Hassan al-Muhajir.

"Unë mendoj se ata po përpiqen të dërgojnë mesazhin, "Mos mendoni se e keni shkatërruar projektin vetëm sepse keni vrarë Abu Bakr al-Baghdadin dhe zëdhënësin zyrtar ", tha Tamimi.

H.A Hellyer, një bashkëpunëtor i lartë në ‘Fondacionin Carnegie për Paqen Ndërkombëtare’, tha se grupi ka zgjedhur emrin Quraishi për pasardhësin e Baghdadit, për të sugjeruar zbritjen nga froni të fisit të Profetit Muhamed.

 “ISIS po përpiqet t'u tregojë ndjekësve të tyre se e respektonë atë traditë, por myslimanët gjerësisht nuk është se interesohen shumë për të, duke marrë parasysh shkeljet e gjera të ligjit islamik me të cilin ISIS është angazhuar qartë", shtoi Hellyer.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095670223236084
array(1) { ["section"]=> string(101) "konfirmoi-vdekjen-e-abu-bakr-al-baghdadit-dhe-liderin-e-ri-isis-kercenon-shba-ne-per-hakmarrje-184351" }