Konflikt i armatosur në Sudan, 60 të vdekur

Publikuar tek: bota, më 09:21 05-06-2019 Konflikt i armatosur në Sudan, 60 të vdekur

Numri i të vrarëve në një sulm kundër protestave pro-demokracisë në kryeqytetin sudanez Khartoum ka shkuar në 60, thotë një grup opozitar.

Dhuna filloi kur forcat e Këshillit Ushtarak të Përkohshëm (TMC) hapën zjarr ndaj protestuesve të paarmatosur të hënën, raporton BBC, transmeton Newsbomb.al.

Sakaq, ushtria është përballur me dënimin ndërkombëtar për sulmin.

Një përpjekje nga Britania e Madhe dhe Gjermania në OKB për të thirrur ushtrinë sudaneze për të ndaluar dhunën u bllokua të martën nga Kina, e cila u mbështet nga Rusia.

Demonstruesit kishin zënë sheshin përpara selisë ushtarake që nga 6 prilli, pesë ditë para se Presidenti Omar al-Bashir u rrëzua pas 30 vjetësh në pushtet.

Përfaqësuesit e tyre kishin negociuar një marrëveshje me TMC-në dhe kishin rënë dakord për një tranzicion tre-vjeçar, i cili do të kulmonte në zgjedhje.

Por të hënën, forcat u zhvendosën për të hequr protestuesit nga sheshi.

Njësia paraushtarake, e njohur dikur si Janjaweed, fitoi famë në konfliktin e Darfurit në Sudanin perëndimor.

TMC më pas njoftoi se zgjedhjet do të mbahen brenda nëntë muajve. Demonstruesit kishin argumentuar se duhej një periudhë më e gjatë për të garantuar zgjedhje të ndershme dhe për të çmontuar rrjetin politik të lidhur me qeverinë e mëparshme.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013453960418701
array(1) { ["section"]=> string(49) "konflikt-i-armatosur-ne-sudan-60-te-vdekur-166995" }