Konflikti, francezët nuk duan “Zonjë të parë”

Publikuar tek: bota, më 22:14 07-08-2017 Konflikti, francezët nuk duan “Zonjë të parë”

Pas kundërshtive të mëdha që solli në publik, Brigitte Macron nuk do të bëhet “premiere dame” dhe rrjedhimisht nuk do t’i përfitojë privilegjet e atij pozicioni.

Kërkesës së zyrës së presidentit francez që nuk është i parashikuar në kushtetutë i janë përgjigjur me mijra qytetarë të cilët kanë ngritur një peticion kundër këtij propozimi.

Në fakt mediat franceze thonë se ky projektligj është sekondar, pasi ai më kryesori dhe që kundërshtohet më fortë është  aprovimi ose jo i ligjit për moralizimin e jetës publike, ku mes masave të parashikuara është edhe ajo që u ndalon deputetëve të punësojnë familjarët e tyre në institucione shtetërore.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Italia dhe Spanja “shkrumb e hi” nga zjarret
“WhatsApp” si “Facebook”, së shpejti me një opsion të ngjashëm »
Article Logic
Execution time: 0.010311841964722
array(1) { ["section"]=> string(48) "konflikti-francezet-nuk-duan-zonje-te-pare-88504" }