Konflikti, liderët e Rusisë, Ukrainës, Gjermanisë e Francës, takim të mërkurën

Publikuar tek: bota, më 17:31 08-02-2015 Konflikti, liderët e Rusisë, Ukrainës, Gjermanisë e Francës, takim të mërkurën Qe nga prilli i vitit te kaluar, numerohen 5300 te vrare ne Ukraine nga konflikti

Liderët e Rusisë, Ukrainës, Gjermanisë dhe Francës kanë për qëllim të takohen në kryeqytetin bjellorus Minsk të mërkurën, për të diskutuar një plan paqeje për Ukrainën lindore, raporton BBC. Takimi vjen pasi liderët e këtyre vendeve kanë diskutuar për konfliktin që vazhdon nëpërmjet telefonave, ditën e dielë.

Më shumë se 5300 njerëz janë vrarë në luftimet mes forcave të Ukrainës dhe rebelëve pro-rusë që nga prilli 2014.

Vendet perëndimore akuzojnë Rusinë në armatosjen e rebelëve dhe duke dërguar trupa në Ukrainë, por Rusia ka mohuar akuzat. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti Frances Francois Hollande kanë drejtuar të gjitha përpjekjet për të vendosur një plan të ri paqeje. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013858079910278
array(1) { ["section"]=> string(79) "konflikti-lideret-e-rusise-ukraines-gjermanise-e-frances-takim-te-merkuren-2724" }