Konflikti me Palestinën, Netanyahu: Do të aneksojmë vendbanimet në Bregun Perëndimor

Publikuar tek: bota, më 18:46 01-09-2019 Konflikti me Palestinën, Netanyahu: Do të aneksojmë vendbanimet në Bregun Perëndimor Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka deklaruar se do të aneksojë të gjitha vendbanimet e pushtuara të hebrenjve në Bregun Perëndimor.

Gjatë fjalimit të tij në zonën e Elkanas pranë Bregut Perëndimor, Netanyahu tha se do Izraeli do të zgjerojë sovranitetin e hebrenjve në të gjitha vendbanimet si pjesë e territoreve izraelite.

‘Me ndihmën e Zotit ne do të zgjerojmë sovranitetin e hebrenjve në të gjitha vendbanimet si pjesë e tokës së Izraelit, si pjesë e shtetit të Izraelit’, tha Netanyahu.

Premtimet për aneksim vijnë në kohën kur Netanyahu dhe partia e tij, Likud po kërkojnë mbështetjen e votuesve të partive të së djathtës ekstreme, të cilët kundërshtojnë dorëzimin e tokës te palestinezët. Duke qenë se së shpejti në Izrael do të mbahen zgjedhjet e parakohshme, Netanyahu dhe partia e tij Likud, po tenton të shtojë premtimet përgjatë fushatës elektorale.

Mbi 400 mijë izraelitë jetojnë në zonën Bregun Perëndimor, sipas shifrave zyrtare të Tel Avivit. Ndërsa sipas shifrave të Byrosë palestineze të Statistikave, në këtë zonë jetojnë 2,9 milionë palestinezë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010205984115601
array(1) { ["section"]=> string(89) "konflikti-me-palestinen-netanyahu-do-te-aneksojme-vendbanimet-ne-bregun-perendimor-176975" }