Konflikti me SHBA, Irani paralajmëron kundërpërgjigje ndaj çdo agresioni

Publikuar tek: bota, më 21:32 22-06-2019 Konflikti me SHBA, Irani paralajmëron kundërpërgjigje ndaj çdo agresioni Konflikti Iran-SHBA

Republika Islamike e Iranit ka paralajmëruar se është i përgatitur dhe do të reagojë ashpër ndaj çdo agresioni të mundshëm kundër tij.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Abbas Mousavi ka deklaruar se Irani nuk do të lejonte shkeljen e kufijve të vet. Ai tha se Irani do t’i bënte ballë me vendosmëri çdo agresioni apo kërcënimi nga SHBA.

Zyrtarë të lartë britanik kanë bërë të ditur se do të bëjnë disa takime në Teheran për shkak të situatës të krijuar atje. Ata do të bëjë thirrje për qetësim të gjendjes në rajon, si edhe do të diskutojë lidhur me kërcënimin e Iranit për t’u tërhequr nga marrëveshja për armët bërthamore me Shtetet e Bashkuara vitin e kaluar.

Presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se kishte hequr dorë nga një goditje ushtarake ndaj Iranit sepse një përgjigje e tillë ndaj rrëzimit të dronit amerikan nga ana e Teheranit, do të shkaktonte humbjen e jetës së një numri të madh njerëzish.

Në një sërë postimesh në rrjetin social Tëitter, presidenti Trump tha se sanksionet ekonomike ndaj Iranit, po jepnin efekt dhe sanksione të tjera ishin vendosur po ashtu pas shkatërrimit të dronit amerikan nga një raketë iraniane tokë-ajër.

Trump bëri me dije se plani kishte qenë për të goditur tre objektiva të ndryshme në përgjigje të rrëzimit të dronit dhe se i kishin thënë se 150 vetë do të kishin humbur jetën si pasojë e tyre dhe për këtë arsye ai ishte tërhequr.

Vendimi amerikan për t’u tërhequr nga goditjet ushtarake ndaj Iranit, duket se shmang një konflikt të mundshëm të armatosur që do të përfshinte pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010169982910156
array(1) { ["section"]=> string(78) "konflikti-me-shba-irani-paralajmeron-kunderpergjigje-ndaj-cdo-agresioni-169332" }