Konflikti në Venezuelë, SHBA-ja sanksione shtesë ndaj Maduros

Publikuar tek: bota, më 23:39 11-07-2019 Konflikti në Venezuelë, SHBA-ja sanksione shtesë ndaj Maduros Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe ai i Venezueles, Nicolas Maduro

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur sanksione të reja ndaj Karakasit zyrtar.

Departamenti i Thesarit të SHBA, ka njoftuar se ka vendosur sanksione edhe ndaj agjensisë ushtarake të kundërzbulimit të Venezuelës, pas vdekjes së një kapiteni të marinës venezueliane, ndërsa ky i fundit ndodhej në paraburgim.

Sanksionet e reja, të shpallura nga departamenti i Thesarit i SHBA-së, kanë bllokuar çdo aset që ndodhet në SHBA të Drejtorisë së Përgjithshme të Kundërzbulimit Ushtarak të Venezuelës

Kapiteni i marinës venezueliane pati një arrestim politik në muajin qershor, pasi u akuzua se ishte pjesë e një komploti për të vrarë presidentin e kontestuar të Venezuelës, Nikolas Maduron.

Venezuela prej disa muajsh është përfshirë nga trazirat dhe tensionet politike. Presidenti i kontestuar Nicolas Maduro, ka refuzuar kërkesën e opozitës për t’u larguar nga pushteti. Për shkak të krizës ekonomike e humanitare e konfliktit të brendshëm që po kalon Venezuela, deri tani  miliona njerëz e kanë braktisur vendin.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës së bashku me 50 vende të tjera kanë njohur si president Juan Guaidon, udhëheqësin e opozitës i cili në janar të këtij viti e shpalli veten president të përkohshëm të Venezuelës.

Ndërkohë nga ana tjetër, presidenti në pushtet, Nicolas Maduro gëzon mbështetjen e Kinës, Rusisë, Kubës dhe disa vendeve tjera të bllokut anti-amerikan.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011754989624023
array(1) { ["section"]=> string(67) "konflikti-ne-venezuele-shba-ja-sanksione-shtese-ndaj-maduros-171926" }