Kongresi certifikon fitoren, Joe Biden është presidenti i ri i Amerikës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:29 08-01-2021 Kongresi certifikon fitoren, Joe Biden është presidenti i ri i Amerikës

Kongresi Amerikan certifikoi dje Joe Biden, si presidentin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Pas rinumërimit të votave, Kongresi ka konfirmuar fitoren e demokratit Joe Biden. Zv.presidente do të jetë Kamala Harris.

Numërimi i tre votave elektorale të Vermont vendosi Biden dhe zv.presidenten Kamala Harris mbi pragun 270 votave të nevojshme për të fituar presidencën. Me duartrokitje dhe shtrëngim duarsh, anëtarët e Kongresit lajmëruan fitoren e Biden-Harris.

Nga numërimi i votave në Kolegjin Zgjedhor, Joe Biden ka marrë 306 vota nga 270 të nevojshme dhe Donald Trump 232.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shuhet në moshën 57 vjeçare Kujtim Prodani
»
Article Logic
Execution time: 0.011986017227173
array(1) { ["section"]=> string(77) "kongresi-certifikon-fitoren-joe-biden-eshte-presidenti-i-ri-i-amerikes-234174" }