Konkurrenca globale: Ekonomia shqiptare e parafundit në rajon, bie me 5 vende

Publikuar tek: ekonomi, më 17:50 10-10-2019 Konkurrenca globale: Ekonomia shqiptare e parafundit në rajon, bie me 5 vende Foto ilustruese

Ekonomia shqiptare renditet e 81-ta në botë për konkurrencën globale sipas Forumit Ekonomik Botëror.

Për vitin 2019, Shqipëria ka rënë me 5 vende duke u renditur e 81-a në botë dhe e parafundit në Ballkan. Ekonomia më konkurruese në Ballkan është ajo e Bullgarisë, e cila renditet e 51-ta, ndjekur nga Rumania në vend të 53-të, Greqia në vendin e 59, Serbia e 60-ta, Turqia e 61-ta, Kroacia e 63-ta, Mali i Zi në vendin e 73-të dhe Maqedonia e Veriut e 82-ta, raporton Newsbomb.al.

dfgerghe45h4h.jpg

Foto: Forumi Ekonomik Botëror

Vendin e parë e kryeson Singapori, ndjekur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Hong Kongu.

dfhrth5thj5tj.jpg

Foto: Forumi Ekonomik Botëror

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011929035186768
array(1) { ["section"]=> string(82) "konkurrenca-globale-ekonomia-shqiptare-e-parafundit-ne-rajon-bie-me-5-vende-181538" }