Konstituohet parlamenti izraelit

Publikuar tek: bota, më 07:11 04-10-2019 Konstituohet parlamenti izraelit

Deputetët e rinjë të parlamentit izraelit janë betuar më 3 tetor, por kohëzgjatja e mandatit të tyre varet nëse do të ketë apo jo një shumicë parlamentare për të formuar qeverinë.

 

Në ceremoni presidenti i Izraelit, Ruven Rivlin, paralajmëroi se demokracia izraelite ishte "në një gjendje të jashtëzakonshme" dhe se formimi i një qeverie është i nevojshëm, sa më shpejt të jetë e mundur.

Presidenti, i cili mbron formimin e një koalicioni të gjerë qeverisës, tha se "formimi i një qeverie nuk është vetëm dëshira e njerëzve, por më shumë se kurrë, në një kohë si kjo, është një nevojë ekonomike dhe sigurie".

Kryeministri në detyrë, Benjamin Netanyahu për herë të dytë brenda një viti po provon të formojë një koalicion qeverisës, pasi zgjedhjet e muajit të kaluar nuk prodhuan një fitues të qartë.

Zgjedhje janë mbajtur edhe në fillim të vitit, mirëpo Netanyahu nuk arriti të formojë shumicën parlamentare, shkruan Rel, transmeton Newsbomb.al. 

Në zgjedhjet e muajit të kaluar, Aleanca Blu dhe Bardhë e Benny Gantz ka fituar 33 ulëse, derisa partia Likud e Netanyahut ka fituar 32 në parlamentin me 120 vende.

Të dyja partitë kanë zhvilluar bisedime për formimin e një qeveria të unitetit mirëpo deri më tani nuk kanë arritur ujdi.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012351989746094
array(1) { ["section"]=> string(39) "konstituohet-parlamenti-izraelit-180750" }