Konsumoni sa më shumë bajame, ky është efekti i mrekullueshëm i tyre

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 16:45 15-08-2017 Konsumoni sa më shumë bajame, ky është efekti i mrekullueshëm i tyre

Konsumi i një grushti bajame në ditë ka efekte të mrekullueshme.

Sipas një studimi të fundit në SHBA, ngrënia e përditshme e bajameve e rrit me 19%  nivelin e kolesterolit të mirë dhe nga ana tjetër ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit të dëmshëm.

Në këtë mënyrë, vetëm 43 gram bajame në ditë ulin rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës.

Udhëheqësi i studimit, profesori Kris-Etherton, nga Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë, u shpreh se: “Nëse njerëzit fusin në dietën e tyre bajamet, do të kenë shumë të mira. Bajamet nuk shërojnë gjithçka, por kur konsumohen në nivelet e duhura, janë të shkëlqyera”.

Prandaj konsumoni bajame, mos i neglizohoni.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023322820663452
array(1) { ["section"]=> string(73) "konsumoni-sa-me-shume-bajame-ky-eshte-efekti-i-mrekullueshem-i-tyre-89170" }