Konsumuan duhan në universitet, shkarkohen nga detyra akademikët

Publikuar tek: bota, më 17:36 23-04-2019 Konsumuan duhan në universitet, shkarkohen nga detyra akademikët

Në universitetin e Nagasakit në Japoni sipas South China Neës janë shkarkuar nga detyra 2 akademikë për shkak se pinin duhan në zyrat e tyre gjatë punës.

Sipas ligjit japonez nuk lejohet pirja e duhanit në dhomat e universitetit dhe kjo është arsyeja pse akademikët janë larguar nga detyra.

‘Akademikët duhet të jenë shembull për studentët dhe për këtë arsye ne i kemi shkarkuar nga detyra',tha rektori i universitetit të Nagasakit. Akademikët kanë reaguar ashpër dhe kanë ngritur padi në gjykatën e Nagasakit pasi thanë se shkarkimi i tyre nuk është pjesë e ligjit dhe është i padrejtë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012084007263184
array(1) { ["section"]=> string(70) "konsumuan-duhan-ne-universitet-shkarkohen-nga-detyra-akademiket-161574" }