Kontinenti i Afrikës po ndahet MË DYSH, dhe po ndodh me shpejtësi të madhe

Publikuar tek: bota, më 18:11 20-03-2018 Kontinenti i Afrikës po ndahet MË DYSH, dhe po ndodh me shpejtësi të madhe

Afrika Lindore po ndahet nga pjesa tjetër e kontinentit, një ngjarje gjeologjike që sipas skencëtarëve pritet të ndodhë gjatë miliona viteve, duke e lënë përfundimisht Afrikën pa “bririn” e saj.

Por një studim i fundit thotë se ndarja mund të ndodhë me ritme shumë më të shpejta nga çfarë parashikohej.

Rripi gjeologjik që përshkon anën lindore të kontinentit, do të zgjerohet me ritme të shpejta dhe pritet të mbushet me ujë nga oqeani, duke e ndarë kontinentin e dytë më të madh në botë në dy pjesë.

Por ndarja gjigante do të sjellë edhe probleme të mëdha për kontinentin. Një nga rrugët automobilistike më të populluara në Kenia, Mai Mahiu u shkatërrua në një pjesë të madhe të saj kohët e fundit.

Dhe gjeologu David Adede fajëson ndarjen për këtë shembje të rrugës. Ai thotë se nga fenomeni rrezikohen edhe një sërë qytetesh e fshatrash, për këtë sugjeron të bëhet një studim gjithëpërfshirës mbi terrenin e rajonit. /Newsbomb.al

sdgwergwehy4h.jpg

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013092041015625
array(1) { ["section"]=> string(80) "kontinenti-i-afrikes-po-ndahet-me-dysh-dhe-po-ndodh-me-shpejtesi-te-madhe-113923" }