Kontroll nga ajri dhe me dhjetëra policë u angazhuan në operacionin “Patriot”, kush janë 4 të arrestuarit për grabitjet e bankave (FOTO-VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 20:02 14-02-2017
Aksioni "Patriot" by newsbomb-al

Me dhjetëra forca policore janë angazhuar sot në operacionin “Patriot” që solli arrestimin e katër personave si të dyshuar për grabitjet e parave të bankave në dhjetor të 2015-ës dhe shkurt të 2017-ës.

 Të arrestuarit janë:

• Fation Xhyliu , 33 vjec, lindur në Lushnje banues në Tiranë, ish punonjës  në Shpsf “Rogat”

Ditjon Memlika, 31 vjec, lindur në Tepelene dhe banues ne Tiranë, ish efektiv në forcat ushtarake

Neim Avdulaj, 28 vjec, lindur në Vlorë dhe banues  në Tiranë, ish ushtar profesionist në forcat ushtarake te Zallherrit.

• Ernest Kupa, me banim në Krujë, me biznes privat.

Ndërkohë janë shpallur në kërkim shtetasit me iniciale M.A., dhe Ç.A. dhe po punohet për kapjen e tyre.

Këta persona dyshohet se në 3 dhjetor 2015, sulmuan me armë eskortën e vlerave monetare ‘Rogat Security, në aksin Tiranë – Rinas, në afërsi të Qafës së Kasharit, ku morën 3.5 milionë euro dhe 9 shkurt 2017, sulmuan me armë eskortën e vlerave monetare ‘Jaguar’, në aksin Tiranë-Rinas, afër universitetit Epoka, ku morën 2.3 milionë dollarë.

Janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale, vlera monetare të konsiderueshme në valutën paund, dollarë amerikane, kanadezë dhe australianë, euro dhe lekë shqiptare, (kartmonedha këto të deklaruara në transportet monetare të vlerave të bankave respektive).

16731671_10210366854706799_2024419249_o.jpg

14484767_793474880795832_1345001314857912138_n.jpg

*Neim Avdulaj

16468948_10154946329183771_1070469826_n.jpg

*Ditjon Memlikaj

Fation-Xhyliu.jpg

Ernest-Kupa12.jpg

16731550_1968916686672191_2079688493_o_copy.jpg

16777045_1968917373338789_1073254066_o_copy_copy.jpg

16735756_10210366031246213_1415451059_o_copy.jpg

16734924_10210366154609297_645770699_o_copy.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ky është njëri prej autorëve të grabitjes së parave të bankave, ish-ushtarak
Flet ambasadori Lu: Pse ua hoqëm vizat prokurorëve e gjyqtarëve »
Article Logic
Execution time: 0.011234045028687
array(1) { ["section"]=> string(143) "kontroll-nga-ajri-dhe-me-dhjetera-police-u-angazhuan-ne-operacionin-patriot-kush-jane-4-te-arrestuarit-per-grabitjet-e-bankave-foto-video-68717" }