Kontrolli i armëve: New York Times vendos editorial në faqe të parë pas gati një shekulli. Ja pse

Publikuar tek: bota, më 11:09 06-12-2015 Kontrolli i armëve: New York Times vendos editorial në faqe të parë pas gati një shekulli. Ja pse

Prestigjozja New York Times ka vendosur editorialin e saj në faqe të parë pas gati një shekulli për kontrollin e armëve pas masakrës në San Bernardino.

Arthur Sulzberger Jr, botuesi i gazetës, tha se vendosi për herë të parë që nga viti 1920, në faqe të parë një editorial  "për të dhënë një deklaratë të fortë dhe të dukshme të frustrimit dhe ankthit në lidhje me paaftësinë e vendit tonë kontrolluar goditjet me armë."

Editorial, vjen pasi tre persona u qëlluan për vdekje në një klinikë “Planned Parenthood” në Kolorado Springs, javën e kaluar dhe 14 persona janë vrarë në të shtënat të mërkurën në një qendër të shërbimeve sociale në San Bernardino, Kaliforni.

Botuesi thotë: "Është një zemërim moral dhe një turp kombëtar se civilët mund të blejnë ligjërisht armë dhe t’i projektojnë posaçërisht për të vrarë njerëz me shpejtësi dhe efikasitet brutal”.

"Këto janë armët e luftës, modifikohen dhe tregtohet si mjete të vetëgjyqësisë dhe madje. Liderët e zgjedhur të Amerikës luten për viktimat e armëve dhe pastaj pa frikëne pasojave refuzojnë kufizimet më themelore mbi armët e vrasjeve masive, ashtu siç bënë të enjten. Ata na shpërqëndrojnë me argumente rreth botës së terrorizmit. Le të jemi të qartë: Këto vrasje janë të gjitha, në mënyrat e tyre, akte të terrorizmit".

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013705015182495
array(1) { ["section"]=> string(101) "kontrolli-i-armeve-new-york-times-vendos-editorial-ne-faqe-te-pare-pas-gati-nje-shekulli-ja-pse-27075" }