Korça Digital Weekend: 30 folës dhe 200 të ftuar nga rajoni ndajnë eksperiencat në qytetin verilindor

Publikuar tek: aktualitet, më 19:22 26-01-2020 Korça Digital Weekend: 30 folës dhe 200 të ftuar nga rajoni ndajnë eksperiencat në qytetin verilindor

Korça Digital Weekend - më të mirët e inovacionit nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe diaspora bashkë me të rinj korçarë plot vullnet, energji dhe pasion i hapën rrugën formësimit të së ardhmes inovative për Korçën.

 

Si cdo gje e bukur qe fillon nga Korça, ky event fantastik i inicuar nga Bashkia Korçë nuk ishte vetëm kryefjala e kësaj fundjave përsa i përket inovacionit, teknologjisë dhe njohurive digjitale, por është eventi që hap një horizont të ri dhe mundësi të shumta për të rinjtë e Korçës.

Përmes platformës ‘Global Digital City’ u bë njohje me hapësirën e dedikuar për të rinjtë e Korçës, të cilët kanë një ide inovative dhe kanë nevojë ta përpunojnë e ta kthejnë atë në sipermarrje, kanë aftësi digjitale të cilat duan ti përmirësojnë që të punësohen më lehtë.

19 vende pune u ofruan nga #Baboon, #Smartëork dhe #duapunë ndërsa me partnerët e tjerë do të ofrohen trajnime dhe mbështetjen për sipërmarrjet inovative.

sdgeghy4h.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0086300373077393
array(1) { ["section"]=> string(107) "korca-digital-weekend-30-foles-dhe-200-te-ftuar-nga-rajoni-ndajne-eksperiencat-ne-qytetin-verilindor-193217" }