Koreja e Veriut ka gati bombën e pestë atomike, paralajmërojnë agjentët sekret

Publikuar tek: bota, më 12:34 07-02-2016 Koreja e Veriut ka gati bombën e pestë atomike, paralajmërojnë agjentët sekret

Koreja e Veriut testoi ditën e djeshme një raketë me reze të gjatë duke shkelur njëkohësisht disa nga konventat e Kombeve të Bashkuara ndërsa bëri që të alarmohen fuqitë e mëdha si Kina dhe Rusia.

Raketa me reze të gjatë, që mund të lëshohet rreth 3,500 kilometra në distancë, mund të ngarkohet me bombën me hiodrogjen të cilën shteti diktatorial e testoi disa javë më parë. Por agjentët sekretë të Koresë së Jugut kanë dhënë alarmin se tashmë Kim Jong ka gati testimin e një bombe tjetër atomike.

Ekspertët shprehin shqetësimin se veprimet e Koresë së Veriut janë të pa parashikueshme dhe kërcënimet e shtetit komunist janë shtuar gjatë muajve të fundit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027499914169312
array(1) { ["section"]=> string(83) "koreja-e-veriut-ka-gati-bomben-e-peste-atomike-paralajmerojne-agjentet-sekret-31965" }