Koreja e Veriut kërcënon se do të anulojë samitin me Trump, ja arsyeja

Publikuar tek: bota, më 08:42 16-05-2018 Koreja e Veriut kërcënon se do të anulojë samitin me Trump, ja arsyeja Donald Trump-Kim Jong Un

Koreja e Veriut ka thënë se mund të tërhiqet nga samiti i planifikuar me presidentin amerikan, Donald Trump, nëse SHBA këmbëngul që verikoreanët të heqin dorë nga armët bërthamore.

Takimi i Trumpit dhe liderit verikorean, Kim Jong Un pritet të zhvillohet më 12 qershor.

Mirëpo përmes një deklarate, zëvendësministri i Jashtëm verikorean, Kye-gëan ka akuzuar SHBA-në se ka thënë deklarata të pakujdesshme me qëllime jo të mira.

Ai ka akuzuar drejtpërdrejt Këshilltarin e Shtëpisë së Bardhë për Siguri Kombëtare, John Bolton.

“Ne kemi vënë dritë në vlerat e Boltonit në të kaluarën dhe nuk mund ta fshehin ndjenjën e mospranimit ndaj tij”, ka thënë ministri verikorean. Samiti Trump-Kim ishte planifikuar të mbahej pasi Koreja Veriore kishte treguar përkushtim për të denuklearizuar Gadishullin Korean.

Përveç tjerash, Koreja Veriore ka ftuar mediat e huaja për të dëshmuar mbylljen e vendeve të testimeve bërthamore gjatë këtij muaji.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014199018478394
array(1) { ["section"]=> string(76) "koreja-e-veriut-kercenon-se-do-te-anuloje-samitin-me-trump-ja-arsyeja-120919" }