Koreja e Veriut lëshon raketën me rreze të gjatë, fuqitë e mëdha në alarm

Publikuar tek: bota, më 09:48 07-02-2016 Koreja e Veriut lëshon raketën me rreze të gjatë, fuqitë e mëdha në alarm

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë me rreze të gjatë duke shkelur rregullat e Kombeve të Bashkaura ndërsa vetëm pak kohë më parë testoi edhe bombën me hidrogjen.

Peniani kishte deklaruar se do të kryente disa teste shkencore për hedhjen e satelitëve në hapësirë, por sipas ekspertëve ndërkombëtarë bëhet fjalë për një test luftarak të maskuar.

Rusia e ka cilësuar veprimin e Koresë së Veriut një “dëmtim të sigurisë rajonale”, ndërsa menjëherë pas testit ka reaguar edhe Ministria e Jashtme kineze, qeveria britanike dhe Koreja e Jugut ndërsa sekretari i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Moon e ka quajtur një “veprim provokativ”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032043933868408
array(1) { ["section"]=> string(78) "koreja-e-veriut-leshon-raketen-me-rreze-te-gjate-fuqite-e-medha-ne-alarm-31951" }