Koreja e Veriut po përgatitet të lëshojë një raketë bërthamore

Publikuar tek: bota, më 23:54 13-09-2017 Koreja e Veriut po përgatitet të lëshojë një raketë bërthamore

Shteti diktatorial po përgatitet të lësholë një tjetër raketë me reze të gjatë, vetëm pak ditë pas testimit të mbombës më të fuqishme asaj me hidrogjen.

Koreja e Veriut po bën lëvizjete fundit dhe pritet që brenda 48 orësh të kryejë lëshimin e raketës, thonë zyrtarë të inteligjencës amerikane.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe fqinjët e Koresë së Veriut reaguan ashpër ndaj testimit të fundit ndërsa në Kombet e Bashkuara u miratuan sanksione shtesë.

Është e paqartë se në çfarë stadi do shkojnë tensionet mes Koresë së Veriut nga njëra anë, SHBA-ve, Koresë së Jugut dhe Japonisë nëse Kim Jong Un vijon të testojë raketa.

Kujtojmë se një prej raketave të lëshuara nga koreanoveriorër gjatë gushtit fluturoi mbi qiellin e Japonisë, shtet në të cilin ndodhet edhe një prej bazave amerikane më të rëndësishme në zonën e  Paqësorit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011699914932251
array(1) { ["section"]=> string(68) "koreja-e-veriut-po-pergatitet-te-leshoje-nje-rakete-berthamore-92260" }