Koronavirus IZOLON sërish Greqinë, Qeveria merr masa ekstreme (JA ÇFARË MBYLLET)

Publikuar tek: bota, më 19:05 21-10-2020 Koronavirus IZOLON sërish Greqinë, Qeveria merr masa ekstreme (JA ÇFARË MBYLLET)

Greqia regjistroi këtë të mërkurë numrin më të lartë të infeksioneve të koronavirusit që prej fillimit të pandemisë, me 865 raste pozitive, gjë që ka bërë që autoritetet të zbatojnë masa shtesë në disa zona të vendit. 

Kjo shifër e ka tejkaluar rekordin e fundit të rasteve, të regjistruar të martën, prej 667 infeksioneve në një ditë dhe ka çuar gjithsej rastet e konfirmuara Covid-19 në 27,334. Në total, 534 njerëz kanë vdekur në Greqi nga Covid-19 që kur filloi pandemia në shkurt.

Në të tilla kushte, Qeveria Greke ka vendosur që nga e premtja të nis mbyllja për dy javë e njësisë periferike të Kastoriá, vetëm një javë pasi shpalli mbyllje për shkak të valës së dytë të pandemisë në Kozani, të dy zona në veriperëndim të vendit.

Kështu, hyrja dhe dalja e këtyre njësive periferike është e ndaluar, në të cilën përdorimi i një maske është i detyrueshëm si brenda dhe jashtë dhe të gjitha takimet në zona publike ose private janë pezulluar.

Për më tepër, tregtia mbyllet, përveç dyqaneve të ushqimeve, bare, restorante, parukeri, kinema, muze dhe site arkeologjike. Të gjitha ngjarjet kulturore, të tilla si teatrot ose shfaqjet muzikore, anulohen dhe të gjitha qendrat sportive do jenë të  mbyllura.

Kolegjet do të qëndrojnë të hapura, por duke ndjekur me përpikëri detyrimin për të mbajtur maskë kudo, ndërsa universitetet do të funksionojnë vetëm on-line.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Iu injektua vaksina anti-COVID e kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oksfordit, vdes vullnetari 28 vjeçar
Ministri gjerman i Shëndetësisë infektohet me koronavirus, anëtarët e kabinetit vijojnë punën normalisht »
Article Logic
Execution time: 0.01201605796814
array(1) { ["section"]=> string(84) "koronavirus-izolon-serish-greqine-qeveria-merr-masa-ekstreme-ja-cfare-mbyllet-224627" }