Koronavirusi, 110 raste të reja jashtë Kinës brenda 24 orëve

Publikuar tek: bota, më 00:42 19-02-2020 Koronavirusi, 110 raste të reja jashtë Kinës brenda 24 orëve Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus

Numri i të infektuarëve nga koronavirusi po rritet me ritme të shpejta.

"Në 24 orët e kaluara, ne kemi regjistruar 110 raste të reja jashtë Kinës, duke përfshirë 99 në bordin e anijes Diamond Princess".

Kjo është thënë nga Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në konferencën e përditshme të koronavirusit.

OBSH tha gjithashtu se "deri në fund të javës 40 vende në grupin" Ëho Afrika "dhe 29 në grupin e Organizatës Shëndetësore Pan Amerikan do të jenë në gjendje të zbulojnë koronavirusin".

"Ka disa vende afrikane," shtoi ai, "të cilët po përdorin përvojën e fituar në testimin e Ebola për koronavirus."

Ndërkohë shifrat e fundit zyrtare regjistrojnë 1875 të vdekur dhe mbi 73.000 të infektuar.

Ndërkohë numri i të shëruarve nga virusi ka arritur në 13 mijë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0087330341339111
array(1) { ["section"]=> string(66) "koronavirusi-110-raste-te-reja-jashte-kines-brenda-24-oreve-195702" }