Koronavirusi merr përmasa alarmante në Korenë e Jugut, rritet me shpejtësi numri i të infektuarve (7 VIKTIMA DHE 2236 TË PREKUR)

Publikuar tek: bota, më 10:47 24-02-2020 Koronavirusi merr përmasa alarmante në Korenë e Jugut, rritet me shpejtësi numri i të infektuarve (7 VIKTIMA DHE 2236 TË PREKUR) Pamje nga te infektuarit

Në  Korenë e Jugut koronavirusi ka filluar të përhapet me shpejtësi.

Numri i të infektuarve me koronavirus ka arritur në 2236, ndërsa deri më tani raportohet se janë shënuar 7 viktima.

Për shkak  se virusi po përhapet me shpejtësi shteti ka marrë masa të ashpra teksa ushtria ka pezulluar rektrutimet me 2 javë pasi 11 ushtarë janë të prekur me koronavirus.

Kjo masë është marrë për ti paraprirë përhapjes së mëtejshme të virusit vdekjeprurës.

Qyteti Daegu është shpallur zone emergjence, ndërsa autoritetet kanë marrë masat duke bërë kontrolle të vazhdueshme.

Ndërkohë kujtojmë se në numri total i viktimave ka arritur në më shumë se 2236, ndërsa të infektuar janë mbi 75 mijë persona.

Koreja e Jugut është vendi i dytë në botë për rastet me koronavirus pas Kinës. Në Kinë janë  77 mijë e 150 persona të prekur si dhe 2 mijë e 592 viktima.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0066900253295898
array(1) { ["section"]=> string(132) "koronavirusi-merr-permasa-alarmante-ne-korene-e-jugut-rritet-me-shpejtesi-numri-i-te-infektuarve-7-viktima-dhe-2236-te-prekur-196237" }