Koronavirusi, Ministri i Brendshëm i Australisë rezulton pozitiv, u takua edhe me vajzën e Trump

Publikuar tek: bota, më 10:57 13-03-2020 Koronavirusi, Ministri i Brendshëm i Australisë rezulton pozitiv, u takua edhe me vajzën e Trump Ivanka Trump - Peter Dutton

Ministri i Brendshëm i Australisë Peter Dutton ka rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit.

Dutton kishte qenë kohët e fundit në SH.B.A., dhe u takua me Ivanka Trump dhe Prokurorin e Përgjithshëm Amerikan në 6 mars, megjithëse nuk dihet koha kur ai u infektua.

Kryeministri Scott Morrison dhe ministrat e tjerë të kabinetit nuk kanë nevojë të izolohen, sipas këshillave të zëvendësdrejtorit të përgjithshëm mjekësor.

Dutton mori pjesë në një takim të kabinetit personal të martën, por nuk mori pjesë në takimin e Sigurimit Kombëtar të enjten.

 Këshillat e dhëna kryeministrit janë që vetëm ata që kishin kontakte me Dutton brenda 24 orëve para se ai të bëhej simptomatik, duhet të izolohen ose të testohen.

Kryeministri Morrison njoftoi gjithashtu krijimin e një kabineti kombëtar, të përbërë nga kryeministra dhe kryeministra, për të koordinuar përgjigjen ndaj koronavirusit.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara të Covid-19 në Australi u rrit në 156.

Ministrja e Brendshme e Zelandës së Re ka vendosur të izolohet, dhe do të testohet për koronavirus të shtunën, pasi ajo gjithashtu u takua me Dutton në SH.B.A.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « NGJETHËSE/ Gazetari shqiptar shkruan nga Italia: Njerëzit po vdesin të izoluar në dhomat e spitalit, pa pasur askënd pranë për t’i dhënë përqafimin e fundit
Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin e solli ushtria amerikane »
Article Logic
Execution time: 0.011685132980347
array(1) { ["section"]=> string(101) "koronavirusi-ministri-i-brendshem-i-australise-rezulton-pozitiv-u-takua-edhe-me-vajzen-e-trump-198485" }