Korriku i 2016-ës ishte muaji më i nxehtë i Tokës që prej vitit 1800

Publikuar tek: bota, më 15:25 16-08-2016 Korriku i 2016-ës ishte muaji më i nxehtë i Tokës që prej vitit 1800

Dy studime të ndryshme kanë arritur në përfundimin se muaji korrik i 2016-ës ishte më i nxehti në Tokë i regjistruar ndodnjëherë.

Instituti “Goddard” i Nasa për Studimet Hapësinore, gjeti se muaji korrik i këtij viti ishte më i nxehti që prej regjistrimit për herë të parë të temperaturave, rreth viteve 1800.

Korriku është zakonisht muaji më i nxehtë i vitit për shkak se Hemisfera Veriore ka më shumë masë toke se Hemisfera Jugore dhe toka mund të nxehet më shumë dhe më shpejt sesa oqeanet.

Temperaturat mesatare të korrikut përgjatë viteve:

Scresdfgsdgdfgot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.065263032913208
array(1) { ["section"]=> string(74) "korriku-i-2016-es-ishte-muaji-me-i-nxehte-i-tokes-qe-prej-vitit-1800-49911" }