Kosova pëson një RRITJE të rasteve të reja me Covid-19, në 24 orë humbin jetën 5 persona

Publikuar tek: aktualitet, më 15:05 17-01-2021 Kosova pëson një RRITJE të rasteve të reja me Covid-19, në 24 orë humbin jetën 5 persona

Kosova ka pësuar një rritje të ndjeshme të rasteve të reja me koronavirus.

Në 24 orët e fundit janë raportuar 353 raste të reja. Po ashtu, si pasojë e koronavirusit kanë humbur jetën 5 qytetarë.

Njoftimi i plotë:

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.642 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 353 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Dragash 1 rast (69 vjeç), Ferizaj 1 rast (83 vjeç), Mitrovicë 1 rast (76 vjeç), Pejë 1 rast (78 vjeç), Rahovec 1 rast (77 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 55.851 raste nga 208.583 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.410 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 279 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 49.269 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.172.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 97 raste, Prizren 54 raste, Gjilan 28 raste, Pejë 27 raste, Mitrovicë 21 raste, Ferizaj 17 raste, Lipjan 15 raste, Fushë-Kosovë 14 raste, Klinë 12 raste, Podujevë 8 raste, Gjakovë 7 raste, Malishevë 7 raste, Shtime 6 raste, Drenas 5 raste, Istog 5 raste, Skenderaj 5 raste, Vushtrri 5 raste, Kamenicë 4 raste, Obiliq 3 raste, Rahovec 3 raste, Deçan 2 raste, Dragash 2 raste, Suharekë 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë dhe Kaçanik.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « A do ta bëjnë vaksinën ata që kanë kaluar Covid-19? Ja si përgjigjet Skënder Brataj
Infermieri vaksinoi në mënyrë të paligjshme gruan e tij, spitali nis një proces gjyqësor »
Article Logic
Execution time: 0.012498140335083
array(1) { ["section"]=> string(94) "kosova-peson-nje-rritje-te-rasteve-te-reja-me-covid-19-ne-24-ore-humbin-jeten-5-persona-235336" }