Kosovë-Shqipëri, takim për zhvillimin ekonomik të zonave kufitare

Publikuar tek: ekonomi, më 22:33 30-04-2015 Kosovë-Shqipëri, takim për zhvillimin ekonomik të zonave kufitare

Zhvillimi ekonomik i zonave kufitare mes Shqipërisë dhe Kosovës ka qenë në fokus të një takimi të organizuar në Gjakovë, për zhvillimin e përbashkët të komuniteteve vendore kufitare Kosovë-Shqipëri. Gjatë takimit u bë e ditur se, brenda dy javësh në Gjakovë do të vijnë një grup biznesmenësh për të parë konkretisht atë që po ndodh.

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi tha se për 10 vite me radhë është folur për folklorizëm, por sipas tij, ka ardhur koha që ato t’i lihen çiftelisë dhe të punohet konkretisht për zhvillim ekonomik, transmeton KP.

Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari – Lila ka folur për rëndësinë e krijimit të ideve për zhvillimin e këtyre zonave. Sipas saj, është koha të korrigjohet padrejtësia historike lidhur me krijimin e mundësive për zhvillim të ndërsjelltë në komunat në të dy anët e kufirit.

“Neve na takon të fillojmë të krijojmë natyrshëm rrugët e bashkëpunimit, të inkurajojmë bizneset dhe sipërmarrësit e rinj që kanë ide për të zhvilluar një biznes, se ka treg edhe në Gjakovë, edhe në Tropojë edhe në Bajram Curri”, tha ajo.

Ndërsa Minxhozi njoftoi të pranishmit lidhur me marrëveshjen e bashkëpunimit ndërkufitar, të nënshkruar mes dy qeverive, Kosovë-Shqipëri, të zyrtarizuar me deklaratën e përbashkët në mars të këtij viti.

“Për dy javë në Gjakovë do të vijnë një grup biznesmenësh me në krye kryetarin e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, për të parë konkretisht se çfarë po ndodh këtu. Kur them këtu jemi në Gjakovë, jemi në Kosovë jemi edhe në Shqipëri. Kemi folur për shumë vite me folklorizma prej 10 vjetësh, folklorin t’ja lëmë çiftelisë, neve na duhet ekonomia, na duhet një bashkëpunim i vetëm”, tha ai.

Në debat përfaqësuesit e bizneseve janë inkurajuar të shpalosin idetë e tyre për mundësitë e zhvillimit ekonomik në zonën Gjakovë – Has – Tropojë, ndërkohë që ata kërkuan më shumë përpjekje nga qeveritë e dy vendeve.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010194063186646
array(1) { ["section"]=> string(70) "kosove-shqiperi-takim-per-zhvillimin-ekonomik-te-zonave-kufitare-10113" }