Kpk përjashton nga Vettingu zyrtarët e lartë

Publikuar tek: barometri, më 08:45 29-03-2018 Kpk përjashton nga Vettingu zyrtarët e lartë

Foto ilustruese

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pushoi procesin e vettingut për disa zyrtarë të lartë.

Bëhet fjalë për:

Eritan Shehun, ndihmës ligjor pranë Gjykatës së Lartë

Sulejman Tola, ish-prokurorin e Krujës 

Mirela Fana, gjyqtaren e Gjykatës së Lartë 

Adnan Bërdica ndihmës ligjor

Etleva Sherifi, ndihmës ligjor pranë Gjykatës së Lartë

Ilir Pashaj, gjyqtar pranë Gjykatës së Lartë

Erlindi Basha, ndihmës ligjor pranë Gjykatës së Lartë

Zyrtarët kane dhënë dorëheqjen nga detyrat përkatëse një vit më parë për t’iu shmangur procesit hetimor të vettingut. Sipas ligjit të dorëhequrit para vettingut nuk ndiqen penalisht dhe do të dalin nga sistemi për 15 vjet. Gjithashtu do të paguhen edhe për 3 vitet e ardhshme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025014162063599
array(1) { ["section"]=> string(51) "kpk-perjashton-nga-vettingu-zyrtaret-e-larte-114887" }