KQZ miraton zonat e administrimit zgjedhor, Tirana ‘vjedh’ 2 mandate në Dibër dhe Gjirokastër

Publikuar tek: politike, më 19:54 30-11-2020 KQZ miraton zonat e administrimit zgjedhor, Tirana ‘vjedh’ 2 mandate në Dibër dhe Gjirokastër Ilustruese

KQZ ka miratuar ditën e sotme zonat e administrimit zgjedhor, të cilat do të jenë 92 në zgjedhjet e 25 prillit dhe jo 90 si në zgjedhjet e shkuara.

Rritja e numrit banorëve që kanë të drejtë vote sipas regjistrit të gjendjes civile në 2 ZAZ në Berat dhe në Fier ka bërë të nevojshme këtë ndryshim të miratuar nga Këshilli Rregullator.

Ndërkohë brenda pak ditësh do të shqyrtohet edhe akti për numrin e mandateve në çdo qark, ku pritet të ketë 3edhe ndryshime.

Për shkak të rritjes s ënumrit të banorëve, Tirana do të marrë edhe 2 mandate të tjera, duke bërë që në zgjedhjet e 25 prillit në kryeqytet të garohet për 36 mandate.

Këto 2 mandate do t’i hiqen Dibrës dhe Gjirokastrës, ku dibranët do të kenë mundësi të zgjedhin 5 deputetë dhe jo 6, ndërsa ghirokastritët do të votojnë për 4 deputetë.
Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Akuzat e kreut të Sindikatës së Policëve, habit Lleshaj: Ajo nuk përfaqëson policinë, efektivët nuk janë anëtarë të saj
Në studio pa maskë, Lleshaj: Vetëm në shtëpi mund të më kapni pa të »
Article Logic
Execution time: 0.012984037399292
array(1) { ["section"]=> string(97) "kqz-miraton-zonat-e-administrimit-zgjedhor-tirana-vjedh-2-mandate-ne-diber-dhe-gjirokaster-229692" }