Kreu i OBSH jep këshilla të vyera: Mos hiqni dorë nga gjimnastika as në karantinë, të paktën 30 minuta në ditë ecje ose vrap

Publikuar tek: bota, më 17:56 27-11-2020 Kreu i OBSH jep këshilla të vyera: Mos hiqni dorë nga gjimnastika as në karantinë, të paktën 30 minuta në ditë ecje ose vrap Kreu i OBSH

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom këshillon qytetarët të mos neglizhojnë aktivitetin fizik teksa bota përballet me pandeminë e koronavirusit.

Ai tha gjatë një konference për media ditën e sotme, se pavarësisht karantinës, njerëzit mund ta gjejnë mundësinë të bëjnë fiskulturë në shtëpi apo natyrë.

“Aktiviteti fizik është shumë i rëndësishëm. Të paktën për të rriturit 30 minuta në ditë është e nevojshme, dhe për adoleshentët dhe fëmijët nga 1 orë në ditë. Vrap, ecje apo gjimnastikë, nuk ka rëndësi. Por e rëndësishme është që edhe në këtë kohë, të hedhim hapa”, u shpreh ai.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bilanc TRAGJIK në Itali, vijon të rritet numri i viktimave nga Covid-19, shënohen mijëra raste të reja
Vritet biznesmeni i njohur në Santorini, e djegin të gjallë brenda dhomës së hotelit (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.010737895965576
array(1) { ["section"]=> string(129) "kreu-i-obsh-jep-keshilla-te-vyera-mos-hiqni-dore-nga-gjimnastika-as-ne-karantine-te-pakten-30-minuta-ne-dite-ecje-ose-vrap-229352" }