Kreu i PE, Schulz: Të bashkojmë forcat që rajoni të ecë drejt së ardhmes paqësore

Publikuar tek: politike, më 11:44 14-07-2015 Kreu i PE, Schulz: Të bashkojmë forcat që rajoni të ecë drejt së ardhmes paqësore

Presidenti i Parlamentit Europian, Martin Schulz ka mbajtur një fjalim përshëndetës në Kuvendin e Shqipërisë. Schulz tha se diskutimet e Shqipërisë dhe Serbisë janë një shenjë e mirë për të ardhmen e rajonit. Kreu i PE u shpreh se Shqipëria ka vuajtur si në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore por edhe gjatë viteve të komunizmit.

Fjala e plotë e Martin Schulz në Parlamentin Shqiptar:

"I nderuar z. Kryetar i Parlamentit, të nderuar deputetë, të dashur kolegë dhe kolege. Për mua është një kënaqësi dhe nder i veçantë që flas tek Kuvendi i Shqipërisë. Të tilla ditë janë të rëndësishme pasiu na lejojnë që të ndalojmë dhe të sjellim ndërment që nga vijmë, të sjellin nfdërment se ngjarjet e së shkuarës na ndihmojnë të kuptojmë sa të lidhur ngushgtë jemi me njëri-tjetrin, sa ngushtë varet e ardhmja jonë.

Lufta e Parë Botërore epoka moderne shafaqi fytyrtën e shëmtuar. Miliona burra të rinj u vranë. Besimi në fushën e betejës nxitën drejt teknologjive ushtarake të shekullit 20. Miliona njerëz vuiajtën pasojat e luftës. Lufta e Parë Botërore la pas një kontinent të shkatëruar. Ranë perandorit u shkatëruan, fara për urretje u përhap nëpërmjet kontinentit, miliona të vrarë, shkatërimi i fashizmit, Gjermania naziste u bë shkak i Luftës së Dytë Botërore dhe Shqipëria u pushtua sërisht.

Masakra e Borovës ishte një akt ku ushtarët gjerman vranë barbarisht fëmijë dhe gara, do ta mbajmë mend gjithë astë masakër. Nuk do harrojmë kurrë humanizmin e shqiptarëve që shpëtuan hebrenjtë. Mijra hebrenj gjetën strehim dhe mbrojtje ne vendin tuaj. Është e kuptueshme që Shqipëria i ka hapur potën hyrsë të gjithëve që duan ndihmë, një populli të tillë i shpreh respektin tim. Në 44-ën Shqipëria u pushtua, Gjermania u nda në dysh. Ndërsa në perëndim po ndodhte diçka tjetër.

Miliona njerëz qënrduan bashkë për të fituar pavarsinë , edhe në Tiranë ishin studentët që kërkonin lirinë dhe pastaj miliona të tjerë kërkonin lirinë e mohuar.

Ky është këndëvshrtimi i sotëm. Nuk kishte garanci që pankartat, qirinjt do treimfonin përballë pengjeve dhe armëve. Demostratat mund të ishin përgjakur dhe mund të përfundonin në tragjedi. Kujtojmë njerzit e '91 për të kuptuar se mbi cilën frikë u ngritën se donin të jetionin të lirë, sa shumë u detyrohemi këtyre luftëtarve të lirisë.

Ngjarje të hidhura dhe të gëzuar mbajn gjallë, pa hsori nuk ka jë venden. Cdo ditë të veprojmë kundër rikthimit të forcave që e kanë shkatëruar europën, të veprojmë kundër këtyre forcave, të luftojmë për lirin ëdhe demokracinë pra vendi juaj dhe Serbia po afrohen kohët e fundit,. Dhe ky afrim është një ëhap i rëndësishëm në vendeet e rajoni., Vizitita e vucic pasoi vizitën e ramës.

Mes fqinjëve duhet të ketë mirëkupim. Diferenca në kulturë është e ndryshme, të zgjidhet me dialog dhe komunkikim. Konfliktet duhet të zgjidhen me komunikim jo me dhunë. Jo me forcë ushtarake sepse miliona njerëz janë ndarë nga jeta nga lufta. Në Shqipëri mund të krijoihet një atmosferë miqësore mes Shqipërisë dhe Serbisë dhe kjo është shpresëdhënëse, dhe kjo është një rrugë drejt një të ardhme të mirë. Në jetën time kam mësuar diçka që kufitjë duhet ti hapësh, dhe angazhimi juaj për në BE është shembullor dhe duhet të qëndrojmë së bashku.

Duhet të çlirohemi për tu bërë pjësë e Europës, në Europë duhet të bashëkpunojmë për të zbehur varësinë ndaj të tjerëve. Kërkoj të bashkoni forcat për të bashkëpunuar së bashku, ne dëshirojm që ky rajon të ecë drejt së ardhmes paqësore konstruktikve dhe një dialog për një të ardhme sa më të paqtë. Komisioneri Hann shprehu shqetësimin se tensionet përbëjnë një rezik të madh për reformat për integrimin e Shqipërisë në BE. I bëj thirrje klasës politike të veprojë në përputhe me dialogun politik, refomën për gjyqësorin, administratën publike, instirtucionet e pavarura janë çelësi i një të ardhme të drejtë.

Një çerek shekulli pas Luftës së Parë Botërore 28 vende kanë shprehur vullnetin për të qenë së bashku në familjen e madhe europiane. Disa vende të Europës lindore janë antare me të drejta të plota. Këto vende kanë zbatuar reforma mbreslënëse. Këto prcese nuk kanë qenë të lehta por Parlamenti Europian mbështet të gjithë ata që kanë rrugën e së drejtës. Ne deputetët jemi të gatshëm tu ndihmojnë për një Shqipëri drejt integrimit në BE."

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093910694122314
array(1) { ["section"]=> string(85) "kreu-i-pe-schulz-te-bashkojme-forcat-qe-rajoni-te-ece-drejt-se-ardhmes-paqesore-16126" }