Kreu i qeverisë së Katalonjës: Fituam të drejtën të shkëputemi

Publikuar tek: bota, më 22:04 01-10-2017 Kreu i qeverisë së Katalonjës: Fituam të drejtën të shkëputemi

Kreu i qeverisë katalonase, Carles Puigdemont ka thënë se rajoni ka fituar “të drejtën për shtetësinë”.

Deklarata e Puigdemont vjen pas referendumit të mbajtur sot për pavarësinë e Katalonjës, proces që u tentua të bllokohej nga policia spanjolle duke rezultuar me mbi 800 të plagosur.

Rezultatet e referendumit që qeveria spanjolle e ka quajtur të jashtëligjshëm nuk kanë dalë ende, ndërsa në disa raste kutitë e votimit janë konfiskuar nga policia.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Referendumi për pavarësinë e Katalonjës, 844 të plagosur nga dhuna policore
Largohen Nuland dhe Brian Yee, ja kush i zëvendëson »
Article Logic
Execution time: 0.010963916778564
array(1) { ["section"]=> string(67) "kreu-i-qeverise-se-katalonjes-fituam-te-drejten-te-shkeputemi-94379" }