Krijohet treni i ri më i shpejtë në botë, 360 km/h në orë shpejtësia maksimale

Publikuar tek: bota, më 10:38 21-05-2019 Krijohet treni i ri më i shpejtë në botë, 360 km/h në orë shpejtësia maksimale

Treni i ri i ALFA-X është krijimi i fundit të Japonisë i cili pritet që të inagurohet në vitin 2020.

Në një testim midis qyteteve të Sendai dhe Aomori treni e kreu me sukses udhëtimin dhe arriti shpejtësinë 60 km në orë.

Treni i ri pritet që të jetë gati për lojërat Olimpike në Tokio në 2020 dhe do të jetë treni më i shpejtë në botë duke kaluar trenin N700S të Kinës.

Pamja e trenit është aerodinamike dhe është e dizenjuar si një plumb. Metali i fortë nga jashtë sipis mekanikëve është aq i fortë sa edhe një përplasje në shpejtësinë prej 300 km  në orë nuk do ta dëmtonte duke e bërë keshtu edhe më të sigurtë.

Me siguri që mekanikët kinezë do të jenë duke menduar se si të kalojnë tani shpejtësinë e ALFA-X...

60334414_434462717379352_2878244274393055232_n.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0091311931610107
array(1) { ["section"]=> string(84) "krijohet-treni-i-ri-me-i-shpejte-ne-bote-360-km-h-ne-ore-shpejtesia-maksimale-165109" }