KRIM NË DURRËS: Muret e zbuluar dy ditë më parë mbulohen me urgjencë me betonin e Velierës

Publikuar tek: aktualitet, më 09:36 09-02-2017 KRIM NË DURRËS: Muret e zbuluar dy ditë më parë mbulohen me urgjencë me betonin e Velierës

Dy ditë më parë në Torrën Veneciane, sikurse u denoncua edhe në fotot e publikuara në newsbomb.al, në njërën nga këmbët eVelierës, nga gërmimet, u duk qartë një top mesjetar ndërsa binin veçanërisht në sy rrënojat, muret e trashë, që konsiderohen antike, mesjetare, rrënoja bizantine

. Por tashmë mund të thuhet pa frikë se kemi të bëjmë me një krim kulturor e historik pasi  muri rrethues që lidh Torrën Veneciane është zhdukur.

 

Muret u zbuluan dhe u mbuluan me rrugët sekondare të Velierës brenda dy ditësh, duke i shkatërruar plotësisht. Si bashkëpunëtorë në krim janë padyshim Agjensia e Shërbimit Arkeologjik,Instituti i Arkeologjisëe, DRKK Durrës dhe Ministria e Kulturës që s'ka reaguar për ansjë moment.

Më poshtë fotot:

 

mur1.jpg

mur.jpg

mur2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ambasada e SHBA prezanton dy ekspertët që do monitorojnë vetting-un, e dhëna e fortë: Kanë punuar në mijëra çështje kriminale
Mbyllet për 3 orë dogana e Kapshticës: Kjo është arsyeja »
Article Logic
Execution time: 0.010955095291138
array(1) { ["section"]=> string(95) "krim-ne-durres-muret-e-zbuluar-dy-dite-me-pare-mbulohen-me-urgjence-me-betonin-e-velieres-68184" }