Krimi në familje, policia e Shkodrës zbardh detajet tronditëse: Si tentoi i moshuari të fshihte krimin?

Publikuar tek: aktualitet, më 07:52 08-05-2017 Krimi në familje, policia e Shkodrës zbardh detajet tronditëse: Si tentoi i moshuari të fshihte krimin?

Policia e Shkodrës ka zbardhur detajet e para rreth ngjarjes së rëndë, që tronditi sot mbarë opinionin publik.

Lumturie Xhilaj, banuese në fshatin Guci e Re, njësia administrative Rrethina në Shkodër ka humbur jetën. Blutë e Shkodrës bëjnë me dije se rreth orës 00: 05 pas mesnate ka marrë një njoftim se gruaja është vetvrarë me armë gjahu në banesë.

Menjëherë në vendngjarje kanë shkuar shërbimet e policisë dhe grupi hetimor. Në përfundim të veprimeve të para rezultoi se viktima Lumturie Xhilaj nuk është vetvrarë por dyshohet se e ka vrarë bashkëshorti për motive të dobëta, krim që më pas e ka pranuar edhe vetë autori.

Në këto kushte Specialistët për Hetimin e Krimit bënë arrestimin në flagrancë të Beqir Xhilaj, 74 vjeç, i cili tentoi të fshihte krimin mostruoz, duke njoftuar policinë se gruaja e tij ka vrarë veten. 

Në vendin e ngjarjes u gjet dhe u sekuestrua në cilësinë e provës materiale arma e gjahut të cilën e mbante me leje shtetasi i lartpërmendur. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprën penale të "Vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare”.

I moshuari dhe autori i këtij krimi të rëndë nuk është një emër i panjohur për drejtësinë e Shkodrës. Kjo, pasi Beqir Xhilaj kishte vrarë edhe gruan e parë në vitin 1997, krim për të cilin u arrestua dhe dënimin e vuajti në burgun e Shen Kollit në Lezhë. Pas disa vitesh, kishte marrë një raport mjekesor ku e nxirrte me probleme mendore dhe kishte lënë qelitë e burgut. 

 74-vjeçari mësohet se ishte martuar 3 herë dhe vetëm me dy gratë e para kishte patur fëmijë, ndërsa njërën prej tyre e kishte divorcuar. Pak ditë më parë një tjetër krimi në familje ndodhi në Kurbin, ku vjehrri 87 vjeç ka vrarë me levë në kokë nusen e djalit, sërish për motive banale. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zyrtari i Kuvendit ikën për master 10 muaj në Itali, por ç’ndodhte me rrogën e tij
I bënë atentat pasi kanosi djalin e biznesmenit, kush është 31 vjeçari, njëri prej autorëve »
Article Logic
Execution time: 0.011878967285156
array(1) { ["section"]=> string(106) "krimi-ne-familje-policia-e-shkodres-zbardh-detajet-tronditese-si-tentoi-i-moshuari-te-fshihte-krimin-77849" }